2015. november 28., szombat

Dél-Korea- egy nagykövet szemével










Hiánypótló könyv Dél-Koreáról

Az egykori nagykövet visszaemlékezései, hosszú utazásai és munkatársának fotói bemutatják a modern,mai valamint a volt Dél-Koreát. Ismerjük meg ebben a csodaszép albumban, (ami alapmű annak akit érdekel ez a kultúra), az országot, helyeket, helyszíneket és az embereket.

Lengyel Miklós: Dél-Korea



Vajon tényleg egy mesevilág? Vagy valóságos emberek lakják? Akik elérték, hogy a gazdaságuk a 10 legfejlettebb állam között legyen a világon. Szubjektív, de leginkább objektív album, amit  a nagy magyar felfedezők nyomán tett meg Lengyel Miklós, volt szöuli nagykövet, aki a szabadidejének egy jó részét azzal töltötte, hogy felfedezze, mit lát egy európai ember Dél-Koreáról.Misztikus múlt és a jövő technológiája, mindez megtalálható ebben az egyedülálló regény-albumban (most alkottam ezt a kifejezést, mert valóban fotóalbum, de nagyon részletes regény, útikönyv is egyszerre, ami feltárja Dél-Kelet Ázsia rejtett kincseit..Exkluzív interjúnkat ismét ( a nagyközönség nyomása miatt itt olvashatják).
Dél-Korea – Ázsia rejtett gyöngyszeme
Képtalálat a következőre: „szóul”
Szöul (egy része)

Lengyel Miklós  majd 10 évet élt Dél-Koreában, a Külügyminisztérium kiküldöttjeként, különböző beosztásokban. Az ott töltött idő emlékeit, tapasztalatait gyűjtötte össze könyvében, Dél-Korea – Ázsia rejtett gyöngyszeme  címmel  jelent meg.  A személyes hangvételű mű történelmi és kulturális betekintést nyújt az általunk nagyvállalatai révén többnyire ázsiai kistigrisként ismert Dél-Korea sokszínű, izgalmas világába. Magyar Tibor fotográfusnak a mű illusztrálásához készített fotói hűen ábrázolják a könyvben leírt koreai sajátosságokat, látnivalókat. A fotókból szervezett kiállításon a képek 3 téma köré csoportosulnak: Modernitás – Emberek – Tradíciók, az életünket minden kontinensen és minden korban meghatározó fonalak mentén. “Mit tudunk Korea történelméről, társadalmáról, mit ismerünk kultúrájából a koreai popzene elsöprő erejű világsikerén, a Gangnam Style refrénjén, a magyar tévénézők által is rendkívüli módon kedvelt  “A palota ékköve” filmsorozat szereplőin, vagy a koreai konyha térhódításán kívül? Hány könyvet olvastunk róla, hány koreai regényt, költőt tudnánk felsorolni? Hogyan élnek, mitől lettek sikeresek a koreaiak, mik a szokásaik? A mai napig aligha jár szerencsével  az, aki egy magyarországi könyvesboltban koreai témájú kiadványt keres. Én e hiány pótlásához szeretnék hozzájárulni, személyes indíttatásból, és abból a meggyőződésből, hogy ez az ország egyszerűen több figyelmet érdemel. Korea számomra egyet jelent sok gyönyörű és hasznos élménnyel és rengeteg baráttal.
Képtalálat a következőre: „szóul”
Magyar Tibor fotográfus képei tökéletesen kifejezik mindazt, amit jómagam Koreáról gondolok és könyvemen keresztül üzenni kívánok az olvasónak. Könnyedén megragadják az olykor hétköznapinak tűnő, mégis, az országot híven tükröző sajátosságok különleges hangulatát, a modernség és hagyománytisztelet harmonikus és varázslatos egyvelegét, a koreai emberek közvetlen kedvességét és hívogató szeretetét. Mindazt, amit e csodálatos ország, Korea nekem nyújtott- mondta szerző, a volt nagykövet, Lengyel Miklós.
Képtalálat a következőre: „szóul”
- Ez a könyv hiánypótló- mondja az író, Létezik egy ország, Tőlünk nagyon távol és sajnos  nagyom keveset tudunk róla, holott egy fantasztikusan érdekes, sokszínű ország, sokoldalú, több, ezer éves kultúrával. Ismerjük a koreai világcégeket, de azt nem tudjuk, hogy a cégek mögött milyen kulturális háttér húzódik meg, és talán ez a könyv sikerül mindezt megértetni az olvasókkal.
- Honnan szerzett információkat az országról?
- Sokat utaztam Koreában,, leginkább Magyarországról tartottam előadásokat az ország különböző egyetemein, és ezeket az utakat és egyéb más utazásokat is felhasználtam arra, hogy ismerkedjem az országgal, a páratlan kultúrával.
- Mi  az ami a legközelebb áll Önhöz?
Képtalálat a következőre: „szóul”
-A buddhista kolostorok, a vallás és ezek világa. Korea művészetére, építészetére, az egész kultúrájára ez hatott a legjobban és mai napig is hat. Egy kolostorban egyesül a művészet,  az építészet és maga a koreai táj. A legtöbb kolostor eldugva, a hegyvidékeken található, fantasztikus harmóniában a természettel. A legtöbb helyre beengedik a turistákat, akik pár napra be  is költözhetnek oda, és az ottani szerzetesek életét élhetik. Részt kell venni a szertartásokon, a korai kelés és például az udvar felseprése is része ennek. Több ilyen kolostor-túrán vettem részt, bepillanthattam és megérthettem a koreai múltat, az örökséget.
-A főváros mindig meghatározza magát az országot, hol kirakat, hol pedig lenyomata egy népnek. Hogy van ez Koreában?
Képtalálat a következőre: „szóul”
 - Szöul, a főváros története, évezredekre nyúlik vissza. Mivel egy folyó völgyében helyezkedik el, stratégiai jelentősége is volt. Palotái, kolostorai lenyűgözőek. De nem csak az óvárosi részek fantasztikusak, hanem a modern városrészek, melyek építészeti csodákkal bűvölik el az ide látogatókat, nem beszélve a világ egyik legnagyobb repteréről, ahol már “első kézből” , a megérkezéskor megtapasztalhatja bárki a modernitást. Persze fontosak a gasztronómiai ínyencségek, csak úgy, mint a rengeteg fesztivál.
- Milyen a modern koreai ember?
- Egyre nyitottabb. Viszonylag zárkózottak voltak egészen a ’80-as évek végéig. A ’88-as szöuli olimpia után sok minden megváltozott. Az emberek és az ország is megnyílt a világ fele.
- Mi volt a zárkózottság oka?
Képtalálat a következőre: „szóul”
- A két Korea közötti versengés, a hidegháború, kicsit hasonlított a helyzet a közép-európai, szocialista országokéra, nehezen lehetett utazni, nem voltak források semmire, Az olimpia volt a vízválasztó. Ma már  egy rendkívül nyitott, demokratikus országról van szó, akik világcégeket hoztak létre és a kultúrájuk terjesztésében is élen járnak, ilyen a filmek vagy a zenék világa.Egy modern országról, egy modern társadalomról beszélünk, akik közben őrzik és büszkék a hagyományokra, a kulturális örökségeikre, e kettősség harmóniája lengi be az országot.
Képtalálat a következőre: „szóul”
- Gazdasági hatalommá is vált Dél-Korea.
- Korea a világ 16.legnagyobb gazdasága, de a 10 legnagyobb külkereskedelmet bonyolító országok egyike, és a világon az egyik legnagyobb valutatartalékkal rendelkezik. A koreai kettőségben most pont az zajlik, hogy ahogy a modern Koreát megismerték a világon, a mindenkori kormányzatok eltökélt célja, hogy a koreai kultúrát, hagyományokat is megismertessék mindenkivel. Talán ez a könyv is segíthet a magyar olvasóknak, érdeklődőknek abban, hogy minél közelebb kerüljünk egymáshoz.

Ambrus Attila exkluzív

Ambrus Attila exkluzív interjút adott site-unknak, hamarosan olvasható.

Képtalálat a következőre: „ambrus attila haramia”

2015. november 22., vasárnap

Megjelent Ambrus Attila első regénye

Képtalálat a következőre: „ambrus attila haramia”

Ambrus Attiláért, a Viszkis rablóért egykor a fél ország rajongott, s mindenki azért szurkolt, hogy ne kerüljön rendőrkézre. 
A börtönévek után könyvet írt, mely egyszerre szórakoztató kalandregény, izgalmas akcióthriller és életrajzi mű is. 

Az Art Nouveu Kiadó gondozásában megjelenő Haramia című regényben 
a főhős valóságos haramiává válik, mert újra rabol, sőt gyilkol is, miközben szerelemre és talán normális életre vágyik.


Ambrus Attila első regénye alighanem zavarba ejti az olvasót. 
Valóság és fantázia keveredik benne megannyi izgalommal, akcióval, váratlan fordulattal. 
A nyers, szókimondó stílusban megírt cselekményben megelevenednek bankrablások, a császári élethez tartozó hódítások, 
a szegény, kilátástalan gyerekkor emlékei, no meg a börtönben átélt, kitörölhetetlen napok. 
Képtalálat a következőre: „ambrus attila haramia”
A Viszkis rabló visszatér, de most nem elégszik meg a kisebb zsákmánnyal. 
A Magyar Nemzeti Bank páncélautóját veszi célba: megtervezi, előkészíti és csatlósaival bele is vág az évtized balhéjába.
Az általa kreált főszereplő talán kevésbé lesz szimpatikus, mint a Viszkis a valóságban, de hatással lesz ránk, az egészen bizonyos...


Ambrus Attila 2015. november 24-én (kedden) 17 órakor dedikál a Nyugati téri Alexandra Könyvesházban 
(1055 Budapest, Nyugati tér 7.), ahova a sajtó képviselői mellett várunk minden érdeklődőt is.

DolákSaly Róbert-exkluzív interjú



DolákSaly Róbert:Én vagyok a kedvenc állatom című most megjelent könyve kapcsán, azonnal lecsaptunk az íróra és exkluzív interjút kértünk tőle (mely az Olvasás éjszakája kapcsán jelent meg). Versek, mesék, verses mesék és néhány nagyon vicces rajz is található benne.

Képtalálat a következőre: „dolák saly róbert könyv”

– Miért, mikor és hogy lett Önből író?
– Hogy belőlem író lett-e, azt nem tudom. Írtam én réges-régen is mindenféléket, csak azok nem jelentek meg lapozható papírköteg formájában. És különben sem tudom, hogy kit nevezünk írónak. Aki sok könyvet ír, de nem igazán érdekel senkit, az vajon író-e? És ha valaki egyet ír, de azt kapkodják egymás kezéből, az író? Nem tudom. Eddig négy könyvem jelent meg, és ezek utóélete talán választ adhat erre a kérdésre a következő évtizedekben. Számomra az írás csak egyik a több féle önkifejezési mód közül, hiszen zenélek is, képekkel is dolgozom, de a színpadon, vagy a tévében is alkalmam nyílik a közönséggel kommunikálni. Ez azért nagyszerű dolog, mert míg az egyiket csinálom, rápihenek a másik feladatra, ami friss, új lehetőségként kínálja fel magát, és kikapcsol, szórakoztat.
Ami az írást illeti, először egy kéthetenként megjelenő lapban kaptam rovatot, ahova humoros írásokat és illusztrációkat szállítottam. Az újságnak egy idő után ez a rovat lett a legnépszerűbb oldala. De még ez sem motivált eléggé, hogy könyvet írjak. A kedvemet az hozta meg, hogy sokan érdeklődtek: tervezem-e könyv formájában kiadni ezeket?Az első kötet megjelenését is inkább heccnek gondoltam, és nem reméltem komolyabb figyelmet. Amikor aztán megjelent a Madáretető, én lepődtem meg igazán a fogadtatásán. Ma már a 9. kiadásnál tartunk, és több mint 40 ezer példány lelt gazdára. 
Képtalálat a következőre: „dolák saly róbert könyv”
– Mikor jelent meg az első könyve?
– 2002-ben.
– Mennyire fontos a mai korban a nyomtatott könyv?
– Adatok nem állnak rendelkezésemre, hogy erről bármilyen szempontból nyilatkozzak. Nekem fontos, mert megszoktam a könyvet, mint tárgyat. De az új generációk meg majd a digitális olvasnivalókat szokták meg. Nem minősíteném egyiket sem.
– Vajon mennyit változtak a XXI. században az olvasási szokások?
-A kérdés több válaszlehetőséget tartalmaz. Én úgy gondolom, hogy a XXI. század első éveiben az emberek inkább hanyatt fekve olvastak, de a következő években az ülve olvasás vette át e vezető szerepet. Elképzelésem szerint a jövőben inkább a kézenállásos olvasás lesz a favorizált mód, ami persze akkor igazolódik, ha nem tévedek.
Ha a kérdés inkább a jelen század más időszakokkal való összehasonlító elemzésére utal, akkor pedig az alábbi gondolatok a mérvadóak. Szerintem a XXI. században sokkal többet olvasnak az emberek, mint például a kőkorszakban. Ennek az oka valószínűleg az, hogy az ősemberek napközben nem értek rá, mert vadat kellett kergetniük, este viszont nem volt olvasólámpa, így nem látták a betűket. Ha a kérdés más szempontra vonatkozott, akkor a válaszaimat visszavonom.
 
Képtalálat a következőre: „dolák saly róbert könyv”
– Mit gondol az e-könyvekről?
-Életem első könyve az ABC volt. Azt hittem, hogy ennyi idős koromra már a z-nél tartunk majd. Nem tudom, mit gondoljak. Nekem nincs e-könyvem. Akinek van, és örül neki, annak semmivel sem rosszabb, mint annak, akinek papír könyve van, és arra esküszik. Mindenki örömének létjogosultsága van.
– Idén újabb könyve jelent meg, tehát van értelme írni! ?
– Ez nem így merül fel. Az ember nem csak azért ír,mert értelme van. Az egyik haverom cigizik például, a másik meg sokáig fent van éjszaka, de olyan is van, aki rendszámokat gyűjt. Aki ide kerül, erre a világra, igyekszik valahogy eltölteni az időt. Sokan grafomán módon irkálnak az internetre mindenféle ellenszolgáltatás nélkül. Az írás néha nagyon szórakoztató, néha terhes, de nagyszerű, amikor megszületik valami jó belőle. Én kicsit el vagyok kényeztetve, mert sokan megvették a könyveimet. Ez például inspiráló tud lenni.
Képtalálat a következőre: „dolák saly róbert könyv”
– Miről szól a legújabb könyve?
– Rólam. A címe: Én vagyok a kedvenc állatom. Persze ez sem igaz teljesen, mert kutyákról és macskákról szóló versek találhatók benne, és néhány állatos dalom kottája, melyeket az elkövetkező napokban már hangszerelt formában le lehet tölteni az internetről.
– Mit gondol az Olvasás éjszakájáról?
– Azt, hogy milyen mázli, hogy kitalálta az emberiség a villanykörtét, mert anélkül sok bosszúságot okozna a rendezvény az olvasni vágyóknak.
– Gondolom most is ír, mit?
– Emailt egy ismerősömnek, akiről tudom, hogy rossz alvó.

 

Bartis Attila: A vége


 Az év (egyik) legmeghatározóbb könyve





Bartis Attila - A vége
A vége"az egyetlen, ami kiűzheti belőlünk a magányt, az a másik szívverése a saját mellkasunkban" Egy fotográfus története, aki... Nem: egy férfi története, aki... Nem: egy szerelem története, ami... Vagy több szerelem története, amik egymással... Vagy egy ország története, ami... Na hagyjuk. Ez a regény megad mindent, amit egy regény adhat: igazságot, őszinteséget, atmoszférát, mesét. Meg mindehhez még valamit, amit Bartis Attila rajongói már ismernek: az érzelmek olyan elképesztő erejű sodrását, ami magába ránt, és nem ereszt. Mindegy, hogy az olvasó mániákusnak tartja-e Szabad Andrást, vagy pedig halálosan beleszeret, mindenképpen azt érzi, csak úgy érdemes élni, ahogy ő: ezen a hőfokon. Az ilyen szereplőt nevezzük főhősnek. Vele kell menni.
(Kemény István)


A szerzőról:
Bartis Attila
 
Képtalálat a következőre: „bartis attila”
1968-ban született Marosvásárhelyen, 1984 óta él Budapesten. Író, fotográfus. Fotográfiáiból számos kiállítást rendeztek. Első regénye, A séta 1995-ben jelent meg.
A nyugalomból készült drámát Anyám, Kleopátra címmel 2003-ban tűzte műsorára a Nemzeti Színház, majd 2008-ban Nyugalom címmel mutatták be a magyar mozikban a regény alapján készül játékfilmet, amelyet Alföldi Róbert rendezett. Bartis Attila művei már több idegen nyelven is olvashatók.Egy éven át írt tárcákat az Élet és Irodalom című folyóiratnak, ezeket írásait A Lázár apokrifek című kötetben adta ki a Magvető.
Könyveit több nyelvre lefordították. Fotóművészként fényképei számos kiállításon vettek már részt.
Képtalálat a következőre: „bartis attila”
A Magvető Kiadónál megjelent műveiA kéklő pára (1998), A nyugalom (2001), A séta (2001), A Lázár apokrifek (2005), Amiről lehet (2010), A csöndet úgy (2010), A vége (2015)
Díjai
Móricz Zsigmond Irodalmi Ösztöndíj (1995), NKA Irodalmi Ösztöndíj (1996-1998, 2003), Soros Irodalmi Ösztöndíj (1997), Déry Tibor-jutalom (1997), Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíj (1998, 1999, 2001), Hajnóczy Péter Irodalmi Ösztöndíj (1999), Örkény István Drámaírói Ösztöndíj (2001), Szolnoki Szigligeti Színház drámaírói ösztöndíja (2002), Márai-díj (2002), József Attila-díj (2005), Literarisches Colloquium Berlin irodalmi ösztöndíja (2005), Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje (2006) Varsói Magyar Kulturális Intézet alkotói ösztöndíja (2006), DAAD irodalmi ösztöndíj – Berlin (2007), Szép Ernő-jutalom (2010) 


Értékelés: 10/10

Kováts Judit: Elszakítva

Kováts Judit: Elszakítva


Képtalálat a következőre: „kováts judit elszakítva”


Hol a haza? Menni vagy maradni? Ezekkel a kérdésekkel kell szembenéznie két felvidéki birtokos család, az Engelhartok és a Wildnerek két nemzedékének 1944 és 1953 között. Egy olyan évtizedben, amelyben az impériumváltás, a teljes jogfosztottság sújtja a kisebbségi sorsban élőket, és akikre a kommunista hatalomátvétel élesedő osztályharca miatt sem Csehszlovákiában, sem Magyarországon nem vár más, csak nélkülözés és alávetettség. Ebben az évekig tartó, nyomorúságos és feszült helyzetben lesz szerelmes a regény két főhőse, akik a határ két oldalán elszakítva keresik a boldogság útját. Vajon mit tartogat számukra a jövő?
Képtalálat a következőre: „kováts judit elszakítva”
Kováts Judit új könyvében folytatja a Megtagadva című első regényében megkezdett utat: a huszadik század nagy történelmi traumáit dolgozza fel történészi alapossággal, hétköznapi embereket választva hőseiül, akik alulnézetből szemlélik és kirekesztve szenvedik el a régi rend lerombolását, egy „új világ” nyitányát.

A Magvető Kiadó
szeretettel meghívja Önt
Kováts Judit
Elszakítva
című új regényének bemutatójára
2015. december 2-án 18 órára
a FUGA Budapesti Építészeti Központba
(1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.)
A szerzővel Király Levente,
a kötet szerkesztője beszélget

A rendezvény Facebook-eseménye »